Lauku tūrisma saimniecība radījusi ērtu iespēju ceļotājiem pilnībā uzlādēt savu automašīnu ceļojumam, kamēr tiek apmeklēta ekoloģiska piena un siera ražojošā tūrisma sēta.

Elektroauto uzlādes punkts lauku saimniecībā

Izveidotā Publiskā uzlādes stacija atrodas igauņu un latviešu vidū zināmajā Metsavenna zemnieku saimniecībā, kilometru aiz Vastse-Roosa robežpunkta, tikai dažu desmitu kilometru attālumā no Alūksnes. Ekoloģisko pienu un sieru ražojošās tūrisma sētas mērķis ir radīt ilgtspējīgu uzņēmējdarbību un popularizēt pārvietošanos ar elektrotransportu.
 
Saskaņā ar zemnieka Mēļa Metusa (Meelis Mõttus) vārdiem, pēdējo gadu laikā ir pieaudzis apmeklētāju skaits ar elektroautomobiļiem kā no Igaunijas, tā arī Latvijas, taču automašīnu uzlāde nelielā lauku teritorijā ir sarežģīta.

“Skatoties nākotnē, jeb domājot par nākamajām tūrisma sezonām, uzstādījām elektrisko lādētāju. Mūsu uzlādes punkts ir ērta iespēja igauņiem, kas dodas uz Latviju vai Igauniju apceļojošiem latviešiem, pilnībā uzlādēt savu automašīnu ceļojumam. Prieks atzīt, ka mūsmāju auto uzlādes stacija tika ātri izveidota un arī mūsu apmeklētāji to ir sirsnīgi uzņēmuši,” Metus (Mõttus) pateicas par sadarbību arī uzņēmumam Alexela, kas palīdzēja ierīkot uzlādes staciju.

Ideja par zaļās spēkstacijas izveidi dzima Metsavenna zemnieku saimniecībā, kad tika atjaunota vairāk nekā simts gadus sena hidroelektrostacija. Upes ūdens straume ražo elektrību, kas nonāk elektrolādētājā, ko var izmantot kā zemnieku saimniecības apmeklētāji, tā arī, protams, pati zemnieku saimniecība. No šī gada zemnieku saimniecībā plāno pilnībā pāriet uz elektrotransportu un šobrīd gaida sava pirmā elektrotraktora ierašanos. Turklāt mācību gadā tiek uzsākta ekoloģiskā piena transportēšana uz Virumā (Võrumaa) vietējām skolām ar elektrotransporta palīdzību.

Metsavenna zemnieku saimniecības lādētājs ar 80 kW jaudu ir jaudīgākais visā Viru (Võru) apriņķī un lādētājam vēl ir pieejams 120 kW jaudas potenciāls. Pierobežā esošais elektroauto uzlādes stacija simbolizē nozīmīgu starppunktu bezrūpīgam braucienam no Latvijas uz Centrāligauniju, jo tieši uz Tallinas-Tartu šosejas esošajā Imaverē atrodas Baltijā lielākā elektroauto uzlādes stacija. Tāpat kā Metsavenna zemnieku saimniecībā esošais lādētājs, arī Paia krustojumā esošā elektroauto uzlādes stacija ir izveidota sadarbībā ar Alexela, kuras mērķis, pamatojoties uz vietējo biedrību iniciatīvu, ir pastāvīgi nodrošināt autoceļus ar ilgtspējīgiem uzlādes risinājumiem.